h1

Falešný terorismus je nejlepší přítel koalice – Matt Hutaff

Červenec 26, 2010

Tak jsem dnes procházel v počitači archív a našel jsem zajímavý článek ze dne 20. září 2005, který stojí i po nějékém tom roce za přečténí. Článek popisuje jednu odhalenou operaci pod falešnou vlajkou.

Irácká policie nedávno zadržela dva teroristy s automobilem plným výbušnin. Nebyli byste taky překvapeni, kdybyste zjistili, že jsou to příslušníci Britských speciálních jednotek?

Ten příběh zní úžasně, skoro fantasticky.

Z auta, jedoucího na okraji obsazeného města se spustila střelba na policejní kontrolní stanoviště a jeden policista byl zabit. Po honičce bylo vozidlo obklíčeno, řidiči zatčeni a policisté objevili, že auto je naloženo výbušninami – nepochybně součást plánů povstalců na další zabíjení a ničení majetku. Aby toho nebylo málo, když byli zatčení zavřeni do vězení, jejich spojenci se dostali ke zdi vězení, zbořili ji a navzdory zápalným lahvím a hořícímu oblečení zachránili své druhy. 150 dalších vězňů v nastálém zmatku uprchlo.

Dobré, ne? Tohle se právě stalo v jižním Iráku v Basře. V důsledku tohoto útěku stále stoupá násilí … ale ne z důvodů, které si myslíte.

Víte, řidiči toho auta naloženého výbušninami nebyli členové povstalecké skupiny – byla to Britská speciální jednotka. A jejich zachránci?Britští vojáci v Britských tancích.

Skutečně – dva členové Britských ozbrojených sil přestrojení za Arabské civilisty zastřelili příslušníka Iránské policie aby se vyhnuli zadržení. Když lidé v Basře oprávněně odmítli vydat vrahy Britské vládě, Britové s mandátem koalice pro ně  poslali své vlastní muže a přitom umožnili utéci více než 100 vězňům ve vyšetřování.

Dobýváme srdce a mysl, ne?

Smutné je, že tahle historka zase tak překvapující není. Když slyšíme bezpočet zpráv o používání napalmu a mučení civilních obyvatel a spoustu dalších způsobů denního týrání Americkými cizáky, je Britský postup docela odpovídající.

Bavíme se tady o tom, že cizí mocnost se pokusila fingovat teroristický útok. Kvůli čemu jinému by se vojáci oblékali jako Arabové, než kvůli falešnému obvinění? Nač by měli auto naložené  výbušninami, než aby s nimi něco zničili? Iráku hrozí občanská válka a tahle operace měla urychlit celý proces by byli zabiti lidé a někdo by z toho byl obviněn. Nic více, nic méně. Potom Britská armáda sehrála parádní únik, jelikož normální diplomatickou cestou, jak získat své lidi zpět, neuspěla.

Takovéto extrémní metody přímo vyžadují dobré utajení.

V Iráku bylo v posledních dnech hodně bombových útoků, provedených povstalci. Ale kdo je doopravdy zodpovědný za krveprolití a ničení? Jediným hmatatelným ziskem ze všech výbuchů je ospravedlnění setrvání koaličních sil, aby udržovaly mír v Iráku. Kdo má z toho prospěch? Určitě ne Iráčané – ti už jsou přesvědčeni, že většinu sebevražedných bombových útoků provádějí Američané, aby vyvolali náboženskou válku. Když jsem četl o tomhle incidentu, nemám důvod s nimi nesouhlasit.

Přestože byla tahle podvodná operace široce odhalena, obávám se že v hlavních médiích bude dále používaná k obhajobě dalšího násilí na Středním východě. Ze zpravodajství, které se po incidentu objevuje mám dojem, že se mé obavy naplňují.

V několika článcích se už celá událost obrátila proti Iráčanům, kteří bojovali proti Britským tankům, bořícím zeď vězení. Byli označeni za agresivní Šiítskou milici útočící na upřímné, nevinné vojáky, kteří šli na pomoc svým kamarádům zadrženým náboženskými fanatiky. Pod fotografií jednotky pod palbou je komentář, že útok na vozidla začal po „výzvě, aby byli propuštěni zatčení vojáci“, kteří byli zřejmě v přestrojení. Všechny zločinné akce při Britském podvodu jsou zahrány do autu, o autě s výbušninami už nepadne jediné slovo a vojáci, kteří vše vyprovokovali se stali obětí nestabilní země, kterou přišli chránit.

Báječné je, že celou tuhle záležitost už přišili Íránu, což je vyvrcholení hrátek s obviněním. Když válku přiživujete vlastními podloudnými teroristickými útoky, není nic lepšího, než jako viníka označit bezcitnou a svobodu nenávidící zemi, na kterou hodláte zaútočit příště. Když na to přijde,  skoro obdivuji nervy důstojníků, kteří jsou schopni vyvodit, že nepokoje v Basře nemají nic společného s falšovaným povstaleckým bombovým útokem, ale zcela souvisí s náboženskými vztahy k cizí zemi. To je úplně popření a poplivání logiky a rozumu.

„Íránci si dávají dobrý pozor, aby nebyli dopadeni“, řekl Britský důstojník když Spojené království hrozilo navržením sankcí u Rady bezpečnosti SN proti Íránu. Je zlé, že si Britové pozor nedávají! Pak by možná mohli provést svoji mafiánskou misi bez toho, že by vypadali jako úplní blbci!

Nemylte se, veškeré násilí, které propuklo v Basře v souvislosti s tímto incidentem padá jednoznačně na vrub Britské armády a jejich speciálních jednotek. Místo přikrmování propagandy proti národu, který nemá naději porazit, by raději měla Británie přestat ohrožovat Iráčany strachem a mučením a začít přemýšlet jak napravit své chyby a stáhnout se ze Středního východu.

Takovéto akce jsou neomluvitelné a trapné; ale aspoň vedou k zamyšlení. Jestliže se země jako Spojené království odhodlá provést teroristický čin, jak velké podvody jsou schopny provádět Spojené státy?

Jestli jste si mysleli, že by USA nikdy nenechali mezi lidmi vybuchnout nálož s úmyslem podpořit své akce, popřemýšlejte ještě jednou. A můžete začít u tohoto incidentu.

Canon Fodder is a weekly analysis of politics and society

Reklamy
%d bloggers like this: