h1

Phillip Marshall: Americká burza a 11. září

Listopad 11, 2015

Zub, visící na řetízku kolem krku A. B. „Buzzy“ Krongarda, pochází podle legend z velkého bílého žraloka, kterému ho vyrazil z čelisti. Obrázek žraloka visí v kanceláři muže číslo 3 CIA, který byl v březnu 2001, půl roku před 11.9., jmenován výkonným ředitelem. Podle knihy Blackwater Jeremyho Scahilla byl Krongard jmenován po předchozí kariéře, kde mu byla dána důvěra k rozvoji jedné z nejstarších a nejúspěšnějších amerických investičních bankovních firem, Alex Brown. Představte si možnosti člověka s plným přístupem k utajovaným materiálům zpravodajské služby a nekonečnými konexemi na obchodní i akciové trhy.

Absolvent Princetonu, člen síně slávy hráčů lakrosu a legendární zabiják velkého bílého žraloka Krongard měl podle zvěstí spolupracovat s CIA po celou svou kariéru u Browna. Scahill napsal, že podivný mix vysokých financí a napojení na CIA Krongarda vedl k prosazování nové větve v rámci tajné služby, jež by se specializovala na spekulativní kapitalismus – jinak řečeno větve, která by mohla sázet reálné peníze na budoucí trendy a události, včetně například dalšího velkého teroristického útoku. A podle jednoho bývalého představitele Blackwateru jsou Buzzy Krongard a výkonný ředitel Blackwateru Erik Prince „dobří kámoši“. Scahill ve své knize píše, že první zakázku bez výběrového řízení dostal Blackwater od CIA prostřednictvím Buzzyho Krongarda v dubnu 2002 – smlouvu o poskytnutí 20 strážců sídla CIA v Kábulu na šest měsíců za 5 400 000 dolarů. Krongard prohlásil, že s Princem o smlouvě mluvil, ale nemohl si vzpomenout, kdo komu telefonoval a „nebyl si jistý, co bylo první, vejce nebo slepice“.

1463791

Ale počkat: Blackwater a CIA jsou hlavní hráči na Pinal Airpark v Arizoně, dočasném domově desítek letounů Boeing. Výkonný ředitel Blackwateru má v Pinal flotilu letounů k výcviku a Buzzy Krongard je napojený na přední světovou investiční firmu. Tyto souvislosti vystoupily do popředí, když jsem narazil na řadu podivných obchodů s cennými papíry, zahrnujících United a American. Každý, kdo by byl předem informován o útocích z 11.9., by pochopitelně mohl kapitalizovat obchod s cennými papíry a komoditami, či budoucí kontrakty.

The Wall Street Journal a San Francisco Chronicle napsaly, že 6. a 7. září koupila Deutschebank/Alex Brown, firma předtím řízená Krongardem, „put options“ (opce spekulující, že hodnota akcií poklesne) na základě spekulací, že akcie United Airlines půjdou dolů. V prodeji byl obrovský nepoměr mezi 4 744 put options versus 396 „calls“ (opcemi spekulujícími, že hodnota akcií bude stoupat). 10. září se pro American Airlines prodalo 4 416 put options oproti 748 call options, ačkoliv Reuters tentýž den oznámila, že akcie aerolinií půjdou nahoru. Žádné jiné aerolinky nevykazovaly tak nevyrovnané obchodní vzorce.

Americké burzy, které tyto obchody řídí, hlavně Chicago Board of Options Exchange (CBOE) a NYSE každodenně ví, jaké množství put options se obchoduje. „Put options“ jsou vysoce spekulativní sázky, kdy prodáte balíky akcií za předem stanovenou cenu i poté, co cena klesne. Když si ocitujeme 60 Minutes z 19. září 2001, „zdroje CBS News uvádí, že odpoledne před útokem se rozezněly poplašné zvony kvůli nezvyklému obchodování na americkém akciovém trhu“. Transakce ten týden „nemohly být plánovány a prováděny bez určitých znalostí, zejména rozsáhlé obchody s ropou a zlatem“, řekl šéf německé Bundesbank Ernst Welke.

Nezvyklé obchodování?

Skok u put options United Airlines nad normál mezi 6. a 10. zářím, a 285násobek průměru ve čtvrtek před útoky.

Skok u put options American Airlines na 60násobek normálu den před útoky. U žádných jiných aerolinek k takovému obchodování nedošlo. [Bloomberg Business Report, the Institute for Counterterrorism (ICT), Israel, citovaná data z CBOE].

Vysoce nezvyklé množství put options je zakoupeno pro Merrill Lynch a Morgan Stanley. Na všechny tyto firmy mají útoky z 11. září přímý záporný vliv. „Mohl to docela dobře být ten nejhorší, nejstrašnější, nejodpornější zasvěcenecký obchod, jaký jste v životě viděli… Kdyby to byla náhoda, byla by to jedna z nejmimořádnějších náhod v dějinách lidstva,“ řekl Dylan Ratigan z Bloomberg Business News v interview pro Good Morning Texas 20. září.

„Viděl jsem vyšší množství put-call než za celých předchozích 10 let na trzích, zejména opčních trzích,“ řekl John Kinnucan, šéf Broadband Research. Jonathan Winer, konzultant ABC News, prohlásil: „Je absolutně neslýchané vidět případy zasvěceneckého obchodu zasahující celý svět od Japonska přes USA, Severní Ameriku a Evropu.“

Žádná americká ani zahraniční policejní složka neoznámila žádné zatčení nebo pokrok ve vyšetřování těchto obchodů, přestože bývalý šéf oddělení pro vymáhání Komice pro cenné papíry Bloomberg News řekl, že regulační orgány „by určitě dokázaly vysledovat každý obchod“.

Britský Financial Services Authority bin Ládina zbavil obvinění ze zasvěceneckého obchodu a izraelský Institut pro boj s terorismem byl prvním orgánem, který zveřejnil zprávu o zasvěceneckém obchodu. Tak se opakuje stále stejná otázka: Jestli to nebyl bin Ládin, tak kdo?

Mohl Buzzy Krongard znamenat pro 11.9. totéž co Ollie North pro Írán-Contra? Řekněte, že to tak není.

Reklamy
%d bloggers like this: